Tungaloy TDX175F25-5 17.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718330 ISO: TDX175F25-5
Description
TUNGALOY TUN6718330 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.6890 17.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3386 161.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6890 17.50MM
Flute Length 3.4650 88.01MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6890 17.50MM