Tungaloy TDX170F20-5 17mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718326 ISO: TDX170F20-5
Description
TUNGALOY TUN6718326 Indexable Drill Weldon 0.7874 0.6692 17.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0000 152.40MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.3620 85.39MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM