Tungaloy TDX165F20-5 16.5mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718322 ISO: TDX165F20-5
Description
TUNGALOY TUN6718322 Indexable Drill Weldon 0.7874 0.6496 16.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9016 149.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6496 16.50MM
Flute Length 3.2640 82.91MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6496 16.50MM