Tungaloy TDX160F20-5 16mm TungDrillTwisted Indexable Insert Drills, L/D=5, Flat cotter
Part Number: TUN6718318 ISO: TDX160F20-5
Description
TUNGALOY TUN6718318 Indexable Drill Weldon 0.7874 0.6299 16.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.8031 147.40MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 3.1650 80.39MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM