Tungaloy TDSU1312-02 1.312" TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Whistle notch
Part Number: TUN6985615 ISO: TDSU1312-02
Description
TUNGALOY TUN6985615 Indexable Drill Weldon 1.5000 1.3125 33.34MM - 1-5/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9130 175.59MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Flute Length 2.6750 67.95MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3125 33.34MM - 1-5/16