Tungaloy TDSU1187F-4 1.187" TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6995785 ISO: TDSU1187F-4
Description
TUNGALOY TUN6995785 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.1875 30.16MM - 1-3/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.1690 207.49MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Flute Length 4.7910 121.69MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1875 30.16MM - 1-3/16