Tungaloy TDSU1187-03 1.187" TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Whistle notch
Part Number: TUN6985628 ISO: TDSU1187-03
Description
TUNGALOY TUN6985628 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.1875 30.16MM - 1-3/16Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3100 185.67MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Flute Length 3.6040 91.54MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1875 30.16MM - 1-3/16