Tungaloy TDSU1125F32-3 28.6mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6725979 ISO: TDSU1125F32-3
Description
TUNGALOY TUN6725979 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1259 28.60MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7756 172.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1259 28.60MM
Flute Length 3.4290 87.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1259 28.60MM