Tungaloy TDSU1062F-3 1.062" TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6712025 ISO: TDSU1062F-3
Description
TUNGALOY TUN6712025 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.0156 25.79MM - 1-1/64Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5240 165.71MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Flute Length 3.2210 81.81MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64