Tungaloy TDSU1062F-2 1.062" TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6712019 ISO: TDSU1062F-2
Description
TUNGALOY TUN6712019 Indexable Drill Weldon 1.2500 1.0156 25.79MM - 1-1/64Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5000 139.70MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0156 25.79MM - 1-1/64
Flute Length 2.1610 54.89MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64