Tungaloy TDS330F40-2 33mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718175 ISO: TDS330F40-2
Description
TUNGALOY TUN6718175 Indexable Drill Weldon 1.5748 1.2992 33.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5079 165.30MM
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 2.6500 67.31MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM