Tungaloy TDS320F32-2 32mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718173 ISO: TDS320F32-2
Description
TUNGALOY TUN6718173 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.2598 32.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9882 152.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2598 32.00MM
Flute Length 2.5600 65.02MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2598 32.00MM