Tungaloy TDS310F32-2 31mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6718171 ISO: TDS310F32-2
Description
TUNGALOY TUN6718171 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.2205 31.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9094 150.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 2.4840 63.09MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2205 31.00MM