Tungaloy TDS305F32-3 30.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6727106 ISO: TDS305F32-3
Description
TUNGALOY TUN6727106 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.2008 30.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1299 181.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2008 30.50MM
Flute Length 3.6260 92.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2008 30.50MM