Tungaloy TDS300F32-4 30mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6992845 ISO: TDS300F32-4
Description
TUNGALOY TUN6992845 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1811 30.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.1535 207.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1811 30.00MM
Flute Length 4.7680 121.11MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1811 30.00MM