Tungaloy TDS295F32-3 29.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6725982 ISO: TDS295F32-3
Description
TUNGALOY TUN6725982 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1614 29.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9331 176.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1614 29.50MM
Flute Length 3.5080 89.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1614 29.50MM