Tungaloy TDS290F32-4 29mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6992844 ISO: TDS290F32-4
Description
TUNGALOY TUN6992844 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1417 29.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9173 201.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 4.6100 117.09MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM