Tungaloy TDS290F32-3 29mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718168 ISO: TDS290F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718168 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1417 29.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7756 172.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1417 29.00MM
Flute Length 3.4690 88.11MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1417 29.00MM