Tungaloy TDS285F32-3 28.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6725981 ISO: TDS285F32-3
Description
TUNGALOY TUN6725981 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1220 28.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7362 171.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1220 28.50MM
Flute Length 3.3900 86.11MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1220 28.50MM