Tungaloy TDS280F32-4 28mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6992843 ISO: TDS280F32-4
Description
TUNGALOY TUN6992843 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1024 28.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7598 197.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 4.4530 113.11MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM