Tungaloy TDS280F32-3 28mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6718166 ISO: TDS280F32-3
Description
TUNGALOY TUN6718166 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.1024 28.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6575 169.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1024 28.00MM
Flute Length 3.3500 85.09MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.1024 28.00MM