Tungaloy TDS275F32-3 27.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710991 ISO: TDS275F32-3
Description
TUNGALOY TUN6710991 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0827 27.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6181 168.10MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0827 27.50MM
Flute Length 3.2720 83.11MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0827 27.50MM