Tungaloy TDS270F32-3 27mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710990 ISO: TDS270F32-3
Description
TUNGALOY TUN6710990 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0630 27.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4921 164.90MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.2240 81.89MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM