Tungaloy TDS270F32-2 27mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=2, Flat cotter
Part Number: TUN6710972 ISO: TDS270F32-2
Description
TUNGALOY TUN6710972 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0630 27.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4685 138.90MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 2.1610 54.89MM
Dia Deep 2.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM