Tungaloy TDS265F32-3 26.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710989 ISO: TDS265F32-3
Description
TUNGALOY TUN6710989 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0433 26.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4331 163.40MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0433 26.50MM
Flute Length 3.1650 80.39MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0433 26.50MM