Tungaloy TDS264F32-3 26.4mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710988 ISO: TDS264F32-3
Description
TUNGALOY TUN6710988 Indexable Drill Weldon 1.2598 1.0394 26.40MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4331 163.40MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0394 26.40MM
Flute Length 3.1540 80.11MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0394 26.40MM