Tungaloy TDS260F25-4 26mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6711004 ISO: TDS260F25-4
Description
TUNGALOY TUN6711004 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0240 26.01MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2008 182.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 4.1300 104.90MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM