Tungaloy TDS260F25-3 26mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710987 ISO: TDS260F25-3
Description
TUNGALOY TUN6710987 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0240 26.01MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1772 156.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 3.1060 78.89MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM