Tungaloy TDS255F25-4 25.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6711003 ISO: TDS255F25-4
Description
TUNGALOY TUN6711003 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0039 25.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1220 180.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0039 25.50MM
Flute Length 4.0510 102.90MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0039 25.50MM