Tungaloy TDS255F25-3 25.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=3, Flat cotter
Part Number: TUN6710986 ISO: TDS255F25-3
Description
TUNGALOY TUN6710986 Indexable Drill Weldon 0.9843 1.0039 25.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0984 154.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0039 25.50MM
Flute Length 3.0470 77.39MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0039 25.50MM