Tungaloy TDS250F25-4 25mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6711002 ISO: TDS250F25-4
Description
TUNGALOY TUN6711002 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0433 178.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 3.9720 100.89MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64