Tungaloy TDS240F25-4 24mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6711000 ISO: TDS240F25-4
Description
TUNGALOY TUN6711000 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9449 24.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8465 173.90MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 3.8150 96.90MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM