Tungaloy TDS230F25-4 23mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6710998 ISO: TDS230F25-4
Description
TUNGALOY TUN6710998 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.9055 23.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6457 168.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 3.6540 92.81MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM