Tungaloy TDS225F25-4 22.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6710997 ISO: TDS225F25-4
Description
TUNGALOY TUN6710997 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8858 22.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5472 166.30MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8858 22.50MM
Flute Length 3.5750 90.81MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8858 22.50MM