Tungaloy TDS220F25-4 22mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6710996 ISO: TDS220F25-4
Description
TUNGALOY TUN6710996 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8661 22.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4488 163.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 3.4960 88.80MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM