Tungaloy TDS215F25-4 21.5mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6710995 ISO: TDS215F25-4
Description
TUNGALOY TUN6710995 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8465 21.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3701 161.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8465 21.50MM
Flute Length 3.4170 86.79MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8465 21.50MM