Tungaloy TDS210F25-4 21mm TungSix-Drill Indexable Insert Drills, L/D=4, Flat cotter
Part Number: TUN6710994 ISO: TDS210F25-4
Description
TUNGALOY TUN6710994 Indexable Drill Weldon 0.9843 0.8268 21.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2913 159.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 3.3390 84.81MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM