Tungaloy DSE1030F03 10.3 mm GigaPowerDrill Series without Coolant hole, L/D=3, dia=3.0 - 16.0mm
Part Number: TUN6822481 ISO: DSE1030F03
SKU: 1130423
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6822481 Carbide Drill Cylindrical 0.4055 TiAlN 0.4055 10.30MM Cutter Dia 2.5980 65.99MM 3.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4094 112.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4055 10.30MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4055 10.30MM
Flute Length 2.5980 65.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Cut Dia Min 0.4055 10.30MM