Tungaloy DSE1000F02 10 mm GigaPowerDrill Series without Coolant hole, L/D=2, dia=3.0 - 16.0mm
Part Number: TUN6822478 ISO: DSE1000F02
SKU: 1130397
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6822478 Carbide Drill Cylindrical 0.3937 TiAlN 0.3937 10.00MM Cutter Dia 1.6930 43.00MM 2.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5039 89.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.6930 43.00MM
Dia Deep 2.0x Dia
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM