Tungaloy DSE0700F03 7 mm GigaPowerDrill Series without Coolant hole, L/D=3, dia=3.0 - 16.0mm
Part Number: TUN6822467 ISO: DSE0700F03
SKU: 1130416
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6822467 Carbide Drill Cylindrical 0.2756 TiAlN 0.2756 7.00MM Cutter Dia 1.6930 43.00MM 3.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.2677 83.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2756 7.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 1.6930 43.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM