Tungaloy DSE0550F02 5.5 mm GigaPowerDrill Series without Coolant hole, L/D=2, dia=3.0 - 16.0mm
Part Number: TUN6822458 ISO: DSE0550F02
SKU: 1130387
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6822458 Carbide Drill Cylindrical 0.2165 TiAlN 0.2165 5.50MM Cutter Dia 1.1020 27.99MM 2.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2165 5.50MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2165 5.50MM
Flute Length 1.1020 27.99MM
Dia Deep 2.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.2165 5.50MM