TGTL 1010-2T10SH-L120-IQ Iscar 2302339 Cut Off,Grooving Stick Tool 0.0710 1.80mm Wide 0.3937 10.00mm Shank
Part Number: ISC2302339 ISO: TGTL 1010-2T10SH-L120-IQ ANSI:TGTL 1010-2T10SH-L120-IQ
SKU: 1087214
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 2302339 L Shape Cut Off,Grooving Stick Tool0.3937 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style TA
Insert Shape/Cutter Pocket Shape L Shape
Insert Type Positive
Hand Left Hand
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Press In
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7240 119.99MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Insert Size Ic 2
Cutting Width 0.0710 1.80MM