SNMG544-M3M IC830 Iscar SNMG160616-M3M IC830 Square Negative Carbide 0.0630 1.60mm Radius Roughing
Part Number: ISC3328899 ISO: SNMG160616-M3M IC830 ANSI:SNMG544-M3M IC830
SKU: 1049985
Call (262) 251-4020 for pricing
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Roughing
Insert Style SN
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Square
Insert Type Negative
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 16 "54"
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0630 1.60MM