PENTA 24R300Z15D IC1008 Iscar 6003530 Cut Off Insert 0.1180 3.00mm Wide 0.0080 0.20mm Radius
Part Number: ISC6003530 ISO: PENTA 24R300Z15D IC1008 ANSI:PENTA 24R300Z15D IC1008
SKU: 1082524
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style PE
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Pentagonal
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Pentagonal
Swiss/Multi Spindle SWISS
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 24
Cutting Width 0.1180 3.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0080 0.20MM