Part Number: PRESXC5004500T9
Description
PCT SXC5004500T9 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.2362 TiAlN 0.1772 4.50MM Drill Dia 10.8270275.01MM 50.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.5984 320.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1772 4.50MM
Flute Length 10.8270 275.01MM
Cut Rating <53HRC Steel
Cut Dia Min 0.1772 4.50MM