Part Number: PRESXC1615000T9
Description
PCT SXC1615000T9 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.6299 TiAlN 0.5906 15.00MM Drill Dia 8.1890 208.00MM 16.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.2360 259.99MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 8.1890 208.00MM
Cut Rating <53HRC Steel
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM