Part Number: PREDXC1216500T9
Description
PCT DXC1216500T9 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.7087 TiAlN 0.6496 16.50MM Drill Dia 9.2130 234.01MM 12.0XD Flute Length Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State California
Made In USA YES
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.2205 285.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6496 16.50MM
Flute Length 9.2130 234.01MM
Dia Deep 12.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <53HRC Steel
Cut Dia Min 0.6496 16.50MM