Part Number: PREAXC5004000T6
Description
PCT AXC5004000T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.1969 ZrCN 0.1969 5.00MM Drill Dia 10.8270275.01MM 50.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.5984 320.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1969 5.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1969 5.00MM
Flute Length 10.8270 275.01MM
Dia Deep 50.0x Dia
Cut Dia Min 0.1969 5.00MM