Part Number: PREAXC4000060T6
Description
PCT AXC4000060T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.3150 ZrCN 0.3071 7.80MM Drill Dia 13.7800350.01MM 40.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Dimensions & Sizing
Overall Length 15.7480 400.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3071 7.80MM
Flute Length 13.7800 350.01MM
Dia Deep 40.0x Dia
Cut Dia Min 0.3071 7.80MM