Part Number: PREAXC2003000T6
Description
PCT AXC2003000T6 Deep Hole Over 8Xd Drill Shank 0.2362 ZrCN 0.1181 3.00MM Drill Dia 3.1500 80.01MM 20.0XD Flute Length Carbide ZrCN has an excellent resistance against corrosion and abrasive wear, characterized by its high hardness, by its tribological properties and by its toughness.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State California
Made In USA YES
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7244 120.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Flute Length 3.1500 80.01MM
Dia Deep 20.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 135°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Brass, Copper, Plastic
Cut Dia Min 0.1181 3.00MM